Служба автомобільних доріг
у Закарпатській області

» Прес-центр » новини » Щорічні паводки нищать мальовниче Закарпаття

Щорічні паводки нищать мальовниче Закарпаття

З приходом весни, область постійно потерпає від розливу річок, які, зазвичай, виникають унаслідок інтенсивного танення снігу в горах, а також після рясних дощів. Та зачасту стихія сильніша за людину, і тому наслідки після лиха невтішні. Найбільші руйнування паводки завдають переважно автомобільним дорогам та штучним спорудам на них, адже водні артерії переважно проходять вздовж автодоріг та перетинають їх. Тим самим, природне лихо завдає значних збитків людям, в тому числі й Службі автомобільних доріг у Закарпатській області, яка відповідає за належний стан дорожнього господарства краю.

Суттєві паводки на Закарпатті трапились у 2008 та 2010 роках, коли дорогам загального користування області було завдано руйнувань та пошкоджень на суму 139, 6 млн. грн. (2008 р.) та 35, 8 млн. грн. (2010 р.).

В основному вживалися заходи направлені тільки для забезпечення тимчасового проїзду, а згодом об’єкти приводились до певної готовності, згідно проектної документації, але недофінансування склало у цінах на 2012 рік 132, 7 млн. грн. Це призвело до того, що ряд об’єктів і досі не відновлені.

Разом з тим, практично щороку локально проходять нові паводки. Кошти на ремонт не виділяються. Утворюються нові руйнування, а на старих об’єктах вони поглиблюються, що має загрозливий характер.

В 2014-2015 роках, після тривалих дощів і перезволоження ґрунтів відбулися зсуви ґрунту на окремих ділянках доріг у гірській місцевості, в тому числі й на дорозі Міжгір’я-Синевир на Синевирському перевалі. Враховуючи важливе значення забезпечення проїзду цією автодорогою до групи населених пунктів та об’єктів природного національного парку «Синевир» було розпочато роботи, які тривають й нині, з ремонту пошкоджених підпірних стінок на Синевирському перевалі із облаштуванням габіонних стінок та спорудження бетонних контрфорсів.

У листопаді 2015 року, внаслідок інтенсивних дощів руйнації зазнали автомобільні дороги загального користування Міжгірського, Рахівського, Тячівського та Воловецького районів. Збитки становили 21, 596 млн. грн., а на відновлення зруйнованих об’єктів потрібно 52, 647 млн. грн.

На початку 2016 року причиною чергового руйнування доріг стали два паводки. У лютому, внаслідок тривалих дощів і танення снігу в гірській частині області  паводковими водами було пошкоджено земполотно доріг районного значення С 070608 Ізки-Буковець Міжгірського району та  С 071119 Кричово-Росош Тячівського району. Після проведення огородження місць розмивів та організації тимчасових об’їздів, Службою автомобільних доріг у Закарпатській області було прийнято рішення про виготовлення проектно-технічної документації для відновлення пошкоджених доріг.

Без забезпечення належного фінансування, Служба автомобільних доріг у Закарпатській області може зробити в цьому плані дуже мало і разом з тим, як власник доріг, повинна нести повну відповідальність за стан цих об’єктів.

Прес-служба САД у Закарпатській області